Altına Hücum

Orijinal adı The Gold Rush olan Altına Hücum, 1925 yılı Amerikan yapımı bir komedi ve macera filmidir. Film dönemin şartları göz önünde bulundurulduğunda 14 ay gibi oldukça kısa bir sürede tamamlanmış ve yine dönemin şartlarına göre oldukça yüksek bir fiyata mal olmuşdur. 950 bin dolarlık bir bütçeye sahip olan film, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır.

Yönetmen koltuğunda Charles Chaplin’in oturduğu Altına Hücum, Chaplin’in 2.uzun metraj filmi olma özelliğini taşımaktadır. Charlie Chaplin’in yapımcılığını da üstlendiği filmin senaryosu da Chaplin imzası taşımaktadır. Akademi Ödülleri’nde En İyi Ses ve En İyi Müzik alanında Oscar’a aday gösterilen Altına Hücum, ödül kazanmayı başaramamıştır. Başrolde Şarlo karakterine hayat veren Charles Chaplin’in yer aldığı filmde Chaplin’e Mack Swain, Tom Murray, Henry Bergman, Malcolm Waite, Georgia Hale, Lira Grey gibi isimler eşlik etmiştir. Chaplin’in birçok filminde olduğu gibi bu filmde de müzikler Charles Chaplin imzası taşımaktadır. Carli Elinor da müzik kısmında işe dahil olmuştur. Filmin 1970 yılında yayınlanan versiyonunda ise William P. Perry’nin müziklerine de yer verilmiştir.

Filmde, Alaska’daki altın madenlerine ulaşarak orada çalışma amacıyla yola çıkan Charles Chaplin’in hayat verdiği Şarlo’nun maceraları anlatılmaktadır. Oldukça zorlu bir yolculuk geçiren ve kötü hava koşullarından dolayı bir kulübeye sığınan Şarlo burada başka bir altın avcısıyla karşılaşır ve tuhaf olaylara şahit olur. Şarlo bu zorlu yolculuğu atlattıktan sonra altın madenlerine ulaşır ancak kendisinin buraya ait olmadığı kararını verir. Altına Hücum, siyah-beyaz formatında izleyiciyle buluşan bir sessiz filmdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir