Değirmen Sektöründe Yatırım Planları

Değirmen Sektöründeki Artış

Değirmen sektörü önceki yıllarda kaynakçısına çok çok pozitif değerler sağlamazken, son yıllarda sektör ihracatı %50 artmıştır. Bu planı yatırımcılar hayata geçirerek ürün kalitesini daha da artırmak ve ürün ihracat rakamını yükseltmeyi hedeflemektedir. Fakat her konuda olduğu gibi bu konuda da olumsuzluklar mevcut. “Ara eleman problemi.” Ara eleman işin içinde, çok fazla katkıyı sağlar. Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği Başkanı Demirtaşoğlu yaptığı bir konuşmasında sektörde ana problemin yetişmiş ara eleman ve eğitimi olduğunu vurgulamıştır.

Değirmen sektörü avantajlarından biri uluslararası arenada rakibinin olmasıdır. Bu firmaların ürünleri Türk mallarıyla aynı kalitededir. Fiyatları da yüksek olmasına rağmen Türk imalatçılar rekabette herhangi bir sorun yaşamıyor. Bu rekabette lider olabilmek için bu sektör üzerine çalışmalar devam etmektedir.

2018 ve 2019 yıllarında değirmen makineleri sektörü olarak 120 milyon yardım yapılmıştır. Fakat rakamlarda da bir aksaklık söz konusu. Çünkü büyük oranla dolar bazında çalışmaların devam ettiği göz önüne alınmalıdır. Dolar da yükselişiyle bu sektör üzerinde de olumsuzluklar doğuracaktır. Türk makinelerinin %90’lık kısmı yurt dışına ihraç edilmekte. Ülkenin de bu yatırımdan büyük bir katkısı var görünüyor. Çünkü sektörün büyümesiyle birlikte ihracatın artacağından bu sektör üzerine çok fazla durulduğu anlaşılıyor.

Yatırımcıların Ulaşma Hedefleri

Sektörel yatırım planları da ilerleme gösterdi. Sanayileşme büyüdükçe doğru oranla değirmen sektörüne de katkısı bulunuyor. Yatırımcılar böyle bir avantajı kaybetme korkusuna kapılmadan planlarını da aksatmıyorlar. Şu an bile bu kadar avantajlı bir sektör üzerine çalışmaların son hızda devam ettiğini söylemek kötü olmaz.

TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy Orta Asyadan Türkiye Cumhuriyetlerine kadar dünya çapında önemli alıcıların fuara gireceğini bildirerek Türk değirmen sektörünün liderliğe yükselmesi için bizim fuarlarımızın önemini vurguladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir