Etiket Çeşitleri Nelerdir?

Etiketler ana kategori olarak iki çeşide ayrılmaktadır. Bunları yapışkanlı ve barkod etiketleri olarak sınıflandırabiliriz.

 

Yapışkanlı etiket nedir?

Hammaddesi %90 oranında akrilik olan bu etiket türü hızla yapışma özelliğinden çok yavaş bir şekilde alanla bütünleşen bir etiket türüdür. Ancak bunun yanı sıra yapıştığı alandan rahatlıkla sökülebildiğinden sıklıkla tercih edilmektedir. Anında alanla bütünleşen yapışkan etiketler ise hızla yapıştırıldığı alanla bütünleştiğinden kolay sökülmeme özelliğine sahip olan homelt türü etiketlerdir. Tekrar kullanımı mümkün olmadığından tercih yaparken bu ayrıma dikkat edilmesinde yarar vardır. Hediyelik eşya sektörünün tercih ettiği Nonperm etiket türü ise defalarca çıkarılıp tekrar yapışma özelliğine sahiptir. Soğuk ortamlarda bulunan ürünler için tercih edilen diğer bir ürün ise deep freeze soğuk ortamlarda bile yapışma özelliğinden birşey kaybetmemektedir.

 

Barkot etiket nedir?

Elektronik ürünlerde, mağaza ve marketlerce tercih edilen bu ürün hem alıcı hem satıcı için önemli bilgiler içermektedir. Ürünle ilgili bilgileri eksiksiz olarak görmek isteyen müşteriler için üzerinde yazılan bilgilerin okunaklı olması önemlidir. Ayrıca stok kontrol açısından da önem arz eden barkod etiketlerinin kaliteli olması da bu nedenle önem arz etmektedir. Bu etiket türü kendinden yapışkanlı özelliğe sahiptir ve iki kategoriye ayrılır. Plastik ve kağıt olarak sınıflandırılan bu etiketleri birbirinden ayıran en önemli özellik kağıt bazlı etiketlerin plastiklere göre daha kısa ömürlü olmasıdır.

 

Kağıt bazlı etiket çeşitleri nelerdir?

Suda eriyebilen, kuşe, lazer, eko termal, dipfriz termal, lamine termal, sandviç vellum, floresan, karton ve kırılgan çeşitleri bulunan kağıt etiket türleri dış etkenlerden daha fazla etkilenen özelliklere sahiptir. Işık, nem ve su gibi dış etkenler karşısında plastiğe nazaran daha kısa ömürlü olan kağıt bazlı etiketleri satın alırken bu özelliğine dikkat edilmeli ve bekleme süreleri göz önünde tutulmalıdır. Daha uzun vadeli sipariş yerine kısa vadeli süreler seçildiğinden herhangi bir sorun olmaksızın ürün kullanılabilecektir.

Lamine termal etiket genellikle gıda sektöründe kullanılan bir etiket türüdür. Ayrıca hızlı tüketimin olduğu hastane ve kargo sektöründe de sıklıkla tercih edilen bir üründür. Lazer etiket ise yaprak (tabaka) şeklinde üretilmektedir. Barkod ve yazıcı dışında masaüstü yazıcı ve fotokopi makinalarında da baskı amaçlı kullanılmaktadır.

 

Plastik bazlı etiket çeşitleri nelerdir?

Şeffaf, opak PP-PE, data pe, silvermat, void ve daha pek çok çeşidiyle hizmetinize sunulmaktadır. Saydığımız haricinde direkt termal baskılı etiket ve termal transfer baskılı etiketler de yine çeşitler dahilindedir. Termal etiketler için direkt termal baskı yöntemi kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise termal etiketlerin ısıya maruz kalmaları sonucunda tepkime oluşturarak kararmalarıdır. Bu etiket türünde baskı için sarf malzemeye ihtiyaç yoktur ısı yeterli olacaktır. Diğer baskı yöntemi ise ribon ve barkod mürekkebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işlemler sarf malzeme ile baskı alınır buna termal transfer baskı yöntemi denilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir