Etkili Emlak Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Fotoğraf, fotoğraflama veya fotoğrafçılık, tanımı yapıldığında arada en çok farkı bulundurması muhtemel kavramlar arasındadır. Bu durumun ortaya çıkmasında bu tanımı yapan kişilerin entelektüel birikimi, bu mesleğe ya da kavramlara olan bakış açısı gibi parametreler öne çıkmaktadır.

Fotoğraf Sektörü

Fotoğraf çekmek, bazı kimseler için elinde bunu yapabilecek cep telefonu ya da fotoğraf makinesi olduğunda herkesin yapabileceği bir şeyken; bir kesim için de önemli bir eğitim gerektiren ve bu fotoğraflama işinin az kısmının araca bağlı olduğu, işin önemli kısmının bu işlemi yapan kişide olduğu düşünülen eylemdir. Birçok kişi farkındadır belki ama olmayanlar için söylemekte fayda var ki fotoğrafçılık ülkemizde üniversitede eğitimi verilen bir meslek dalıdır.

Emlak Sektöründe Fotoğraf

Globalleşen dünya ve değişen şartlar birçok yeniliği beraberinde getirmektedir. Bunlardan biri de emlak sektöründe yapılan fotoğrafçılık işleridir. Bir önceki paragrafta da belirtildiği gibi bir kimse için aksi olsa da aslında fotoğraflama ya da fotoğrafçılık gerçekten nitelikli ellere ihtiyaç duymaktadır. Bu anlamda emlak sektörü de artık bu nitelikli ellerin yardımını beklemektedir.

Etkili Emlak Fotoğrafı Çekimi

Emlak fotoğrafçılığı yapabilmek için fotoğraf çekim bilgisiyle, emlak pazarının ilanlarda öne çıkan özellikleri birleştirilmelidir. Bu yapılabildiğinde etkili emlak fotoğrafları çekmek oldukça mümkün olacaktır. Bu manada insanın aklına gelen ilk soru cep telefonu bu iş için kullanılır mı, olacaktır. Amaç etkili emlak fotoğrafları çekmekse buna cevabımız hayır olacaktır. Burada kullanılması gereken geniş açı lens taktığınız bir profesyonel fotoğraf makinesidir. Bunun sebebi, cep telefonunun özellikle iç çekimlerde size arzu ettiğiniz kadar geri çekilerek fotoğraf çekebilme imkânı tanımamasıdır. İçeride olduğunuz için çekimi etkili kılacak bir başka unsur olan ışık da bu manada yetersiz kalabilir.

Diğer taraftan, mekân temizliği ve düzeni de etkili emlak çekimi için önemli bir unsurdur. Bu sebeple, etrafta gereksiz bir şekilde duran eşyaları çekim alanı dışarısına çıkarmak gerekmektedir. Çekim yaparken en iyi açı kovalanmalı, farklı açılardan yapılan çekimler estetik açıdan karşılaştırılmalıdır. Ayna, cam vb. gibi yansıtıcı yüzeylere dikkat edin, fotoğrafta kullanılması gerektiğinde yere çömelerek ya da yukarıdan da fotoğraflama yapabilirsiniz. Bu gibi parametreleri uygun kıldığınızda; etkili emlak çekimleri yapmak ve alıcılarınızı dolayısıyla da gelirinizi artırmak olası olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir