Sektörde Fark Yaratmanın Yolu Güvenilir Olmak

Güvenilir miyim?

Farkındalık, fark yaratmak günümüzde artık çok sıkça karşılaştığımız büyük şirket büyük kuruluşlar olma yolunda ki temel kilit taşları. Güvenilirlik ile ilgili problem yaşayan yaşatan şirketlerin çok kısa sürede ekonomik gelişimlerinin olumsuz etkilendiklerini görebiliyoruz.

Peki, ne yapmalı?

İş dünyasında ilk önce iş dünyasında güvenilirlik adı altında kendimizden başlayıp düşünmeliyiz: ticari anlayışımızı, müşteri ilişkilerimizi, finansal güvenilirlik vb. alanlarda rakip firmalara göre hangi durumdayız. Bir ürünün hammaddesini bulmak, bu hammaddenin üretime dönüştürülmesine olanak sağlamak; bu ürünün satışından daha kolaydır, diyebiliriz. Çünkü aslında bütün iş o esnada başlar müşterinizle olan ilişkileriniz satışınızı belirleyecektir. Bir ürünü satmak oldukça zor bir iştir rakip firmaların satış rakamlarını incelemek zorundasınız ürünü kaliteli ve sürekli geliştirmeye açık tutmalısınız bir ar-ge ekibiniz olmalı ve bu grubun işi sadece araştırma geliştirme olmalıdır.

Müşterilerinizi ürün bazında tatmin etmelisiniz bunun en başında her defasında vurgu yaptığımız güven oluşturulmaya başlanmalıdır üründe olmayan herhangi bir özelliği satış olsun diye kullanmak doğru olmayacağı gibi satış rakamlarının hızla aşağıya çekilmesine sebep olacaktır. Müşteri ile ilk temas ilk karşılaşma oldukça önemli, bulunduğunuz kurumsal yapının bir vizyonu ve misyonu olmalıdır. Karşılıklı güven ortamının oluşacağı bir ticari anlayış geleceğe dair kulağımıza çok şey fısıldar.

Ürün Yapısı

Bir ürünü çok kaliteli üretmeniz o ürünü kesin satacağınızla ilgili fikir vermez. Rakipleriniz daha uygun fakat daha düşük kaliteye sahip ürünlere yoğunlaşabilir burada önemli olan şirketin kendisine şu soruyu sorması “müşteri beni neden tercih etmeli” bu ne kadar çok sorgulanırsa hedeflenen satış rakamlarına ulaşmakta, ulaşılabilir bir durum haline gelir. Müşterinizin beklentisini her anlamda karşılayabilmelisiniz en azından çaba göstermelisiniz. Sizi tercih etmemesi için hiçbir neden olmamalı. Ancak böyle bir çaba harcanırsa istediğiniz ürünü kolayca satabilirsiniz aksi takdirde iş çok mu çok zorlaşacaktır…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir