Ran

Ran, 1985 yılı Japon yapımı bir dram ve savaş filmidir. William Shakespeare tarafından yazılan King Lear oyununundan beyaz perdeye uyarlanan Ran, Japon sinemasının en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda sinema tarihinin kült yapımlarından biri olan Ran, aday gösterildiği 47 ödülün 29 tanesini kazanarak büyük bir başarı elde etmiştir. Başarılı bir uyarlama olan Ran, yaklaşık 11 buçuk milyon dolarlık bir bütçeye sahiptir.

Yönetmen koltuğunda bir efsaneye dönüşmüş Japon yönetmen Akira Kurosawa’nın yer aldığı filmin yapımcılığını Serge Silberman üstlenmiştir. Müzikleri Toru Takemitsu imzası taşıyan film, renkli formatta izleyiciyle buluşmuştur.  Shakespeare’in oyunundan uyarlanan filmin senaryosunu yönetmeni Akira Kurosawa, Hideo Oguni ve Masato Ide kaleme almıştır. 160 dakika uzunluğundaki Ran’ın oyuncu kadrosunda Tatsuya Nakadai, Akira Terao, Jinpachi Nezu, Daisuke Ryü, Mieko Harada, Yoshiko Miyazaki, Hisashi Igawai, Pita gibi isimler yer almaktadır. Sinema tarihinin klasikleri arasında yer alan Ran, Akademi Ödülleri’nde En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En iyi Sanat Tasarımı, En İyi Kostüm Tasarımı olmak üzere 4 dalda aday gösterilmiş ve En İyi Kostüm Tasarımı Oscarı’na layık görülmüştür.

İngiliz edebiyatının önemli eserlerinden olan Kral Lear’ın hikayesi, Kurosawa’nın yorumuyla izleyiciyle buluşuyor. Filmde, yaşlanmış bir imparatorun, ülkesini 3 oğlu arasında paylaştırması işlenmiştir. İmparator bunu yaparak çocuklarının kendisine olan sadakatini ölçer ancak karşılaştığı manzara imparatoru pek mutlu etmeyecektir. Ran, insan ırkının hırsları üzerine çekilmiş başarılı bir yapıt olarak dikkat çekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir