Elektronik Alet Ne Demektir?

Elektronik, çağımızın en hızlı gelişen alanlarından biridir. Elektronik, en basit hali ile açıklanmak istenirse, bir mühendislik dalıdır ve iletken malzemelerin kullanılması ile hayatı kolaylaştıracak ürünlerin geliştirildiği alandır. Maddelerin iletkenliği, elementlerin son yörüngelerindeki elektronlara göre belirlenen bir özelliktir. Silisyum, germanyum ve galyum gibi elementler, elektronik aletlerin üretiminde en çok kullanılan elementlerdir. İletkenlik açısından oldukça önemli avantajlara sahip olan bu elementler, günümüzde kullandığımız pek çok elektronik aletin var olmasında önemli bir yere sahiptir.

Elektronik Aletlerin Hayatımızdaki Yeri

Elektronik aletler, elektrik enerjisi ile çalışan aletler olarak nitelendirilebilir. Elektrik enerjisi, şebeke üzerinden sağlanabileceği gibi çeşitli pillerle de sağlanabilir. Çamaşır makinesi, televizyon, cep telefonu, mikser, saç kurutma makinesi, bilgisayar, tablet gibi aletler günlük hayatta sıklıkla kullanılan elektronik aletlere örnek olarak verilebilir. Verilen örnekler incelendiğinde, elektronik aletlerin hayatımızın pek çok alanında yer edindiği görülebilir. Elektronik aletlerin kullanımı sayesinde, insanoğlu pek çok gereksinimini daha az enerji ve daha az zaman harcayarak gerçekleştirebilmektedir.

Elektronik Aletler ve Radyasyon

Elektronik aletlerin çalışması için gerekli olan elektriksel alan, manyetik alanın oluşmasına neden olur. Bu durum, genellikle radyasyon olarak bilinmekte ve elektronik aletlerin zararları arasında gösterilmektedir. Elektronik aletler üretilirken, radyasyon etkisinin insan sağlığına ciddi bir zarar vermemesi için gerekli önlemler alınmaktadır. Radyasyonu tamamen engellemek mümkün olmamakla birlikte, evlerimizdeki elektronik aletlerin yaydığı radyasyon miktarı kritik bir tehlike oluşturmamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir